Batı Astrolojisi Nedir?

Başlangıcı tam olarak Mezopotamya tarihine kadar giden batı astrolojisi, kısacası horoskop kurgusuyla çalışan sistemin adıdır. Tropik Zodyak yöntemi olarak ifade edilen bu sistemin önemini eski kil tabletlerinden bile anlayabiliriz. Batı astrolojisi, mevsimsel Zodyak kullanır. Burada takım yıldızlarının sadece isimleri kullanılır. Ayrıca takım yıldızlarının bağlantıları, burçların psikolojisiyle sembolik bir nitelik taşır.


Mevsimsel Olgularla Batı Astrolojisi İlişkisi

Batı astrolojisi mevsimsel ögelerle bağıntılıdır. Dünyanın güneş çevresinde yaptığı yıllık hareketi, kendi çevresinde dönerek yaptığı günlük hareketi ve 28 günlük ay ile yaptığı hareketine bakılır. Çünkü yıllık hareket mevsimleri, günlük hareket biyolojik döngüleri, aylık hareket ise kadınsal döngüleri sembolize eder. Yani tüm bunlara genel manada bakıldığında canlıların biyolojik zamanlaması ortaya çıkacaktır. Örneğin: Güneş tam tepe noktasına geldiği öğle vakitlerinde doğan birisinin toplum içerisinde yer eden saygın ve aydınlık bir kişiliğe ulaşacağı düşünülebilir. Ay ışığı yüksekken doğan birisinin ise çocuksu, eğlenceli ve renkli bir karaktere sahip olabileceği tahmin edilir. Batı astrolojisi mevsimsel zodyağı; hayvanların üreme mevsimleri, insanların ekim dikim zamanları, kuşların göç mevsimleri ve ayıların uyuma mevsimi gibi doğasal döngülerle örtüşür.


Hint Astrolojisi ile Batı Astrolojisi Arasında Görülen Farklar

Astroloji dünyası ilk çağlardaki Sümer uygarlığına kadar dayanmaktadır. Sümerlerin başlatmış olduğu bu astroloji bilim dünyası daha sonra diğer uygarlıklara da yayılmıştır. Günümüzde ise astroloji dünyası, Batı ve Hint kulvarlarında farklı şekillerde yorumlanabiliyor. İki sistemin en büyük farkı, yükselenlerden, güneş-ay gibi gezegenlerin yerleşimlerinden kaynaklıdır. Batı astrolojisinde güneşin bahar dönemini başlattığı nokta Koç burcundadır. Güneş 0 dereceyle Koç burcuna geldiğinde ilkbahar mevsimi başlamış olur. Yengeç yazı, Terazi sonbaharı, oğlak burcunun ilk derecesi de kış ayına girişi sembolize eder. Batı astrolojisi, hayat enerjisine ve kişiselliğe daha fazla yoğunlaşır. Çünkü batı insanı, kişisel gelişime ve insan psikolojisine verdiği önemini astroloji dünyasına da yansıtmıştır. Güneşle adım atan bu yorumlama tekniğinde kişinin egosundan tavırlarına, inançlarından kimliğine kadar pek çok özelliği ortaya çıkartılmaya çalışılır. Astroloji uzmanlarının Kuzey ve güney ay düğümlerinden faydalanılarak doğru tahminlerde ve açıklamalarda bulunmaya özen göstermesi gerekir.