Horoskop Nedir?

Astroloji dilinde “yıldız haritası” olarak da tabir edilen horoskop; ay, yıldız, saat, doğum günü ve yıl gibi farklı kriterler baz alınarak oluşturulmuş kişisel bir bilgi ağıdır. Kişilerin burçları benzerlik gösterebilir ancak horoskopları birbirinden farklılık gösterir. Yıldız haritasını bir nevi doktor-hasta ilişkisine benzetebiliriz. Örneğin: Kardiyoloji uzmanının hasta hakkında bilgi vermesi için öncelikle kalp grafiğini çekmesi gereklidir. Aynı durum astroloji dünyası için de geçerli diyebiliriz. Astroloji uzmanı, karşısına gelen birey hakkında detaylı ve kişisel bilgiler elde ederek birtakım yorumlarda bulunur. Doğum yerine göre belirlenen haritada gökyüzünün konumu 2 boyutlu olarak gösterilir. Haritanın görüntüsü daire şeklindedir. Buna horoskop dünya küresi ismi de verlir. Dünya tam orta noktada dünya yer alır. 360 derecelik dairenin kenarlarında da 30 derecelik 12 parça dilim vardır. Bu dilimlerin her biri de takım yıldızları olarak bilinen burçları ifade eder. Çünkü takım yıldızları, güneş ve diğer gezegenlerin yörüngesinde hareket eder. Yörüngeye ekliptik burçlar kümesinin ismi Zodyak olarak bilinir.


Horoskop Çıkartılırken Tepe Noktası Nasıl Belirlenir?

Zodyak başlangıcı ilkbaharın burcu Koç ile yapılır. Gezegenler bu burçların evlerine yerleştirilir. Örneğin: Venüs, 24 derecelik açıda görünüyorsa, 30 derecelik dilimin 24 derecesine Venüs sembolü çizilir. Ancak yıldız haritası için sadece burcu belirlemek de önemli değildir. Horoskop yorumlama aşamasında yükselen burcu belirmek önemlidir. Doğum anında ufuk noktasında beliren burç yükselendir.


Horoskopta Evler Nedir?

Yıldız haritasında yükselen burcun tam karşısında yer alan dip burç da işaretlenir. Böylelikle harita 4 farklı bölüme ayrılır. Her bölüm de 3 farklı dilime ayrılarak 12 farklı parça elde edilir. Bu oluşturulan parçalar evleri simgeler. Yükselen burcun olduğu bölüm ilk evdir. Diğer evler de dip burca doğru sıralanmaya devam eder. Her evin astroloji dilindeki anlamı farklıdır. Örneğin: 7. Ev, ortak noktaları ve evlilik durumlarını ifade ederken, 2. Ev geleceğe yönelik maddi olanakları ve parasal durumları simgeler. Horoskop yorumlama teknikleri, her astroloji uzmanına göre farklılık arz edebilir. Kullanılan bilgilerin detayı, kişisel eklentiler, element ve nitelik yoğunlukları gibi baz alınabilecek pek çok kriter vardır. Astroloji uzmanı bu bilgileri tam olarak analiz etmezse danışanına horoskop doğum haritası konusunda doğru bilgi aktaramaz. Horoskop okumak için danışanın sadece kendini ifade eden özgü bilgileri sunmanız gerekir. Yani bireyi, özelliklerine göre diğerlerinden ayırmalısınız.